Terapijski stil

Preduslov uspešne terapije je da se između klijenta i terapeuta uspostavi saradnički odnos, poverenje i bezuslovno prihvatanje. Terapija počinje u momentu prvog kontakta između terapeuta i klijenta i razvija se kako prolazi kroz određen pripremni rad koji postavlja temelje u terapijskom procesu.

Na početku terapije klijent se informiše o REBT-u, sledi proces procene, zatim terapeut i klijent zajedno rade na identifikovanju problema i određuju terapijski cilj.

REBT terapeut, na  aktivn, direktivan i na-problem-orijentisan način, uči klijenta kako da identifikuje svoje samoodmažuće misli, uverenja, emocije i akcije, te kako da ih zameni efikasnijim i samopomažućim reakcijama.

Terapeut koristi veliki broj kognitivnih, emotivnih, bihejvioralnih i kompleksnih terapijskih postupaka i tehnika da bi proizveo željene terapijske promene. Domaći zadaci se zadaju sa ciljem da se klijent, u periodu između terapijskih seansi, aktivno bavi procenom i promenom svojih razmišljanja na način koji je usvojio tokom terapije, kao i da kroz praksu menja svoja disfunkcionalna ponašanja. Značaj domaćih zadataka je što podstiče klijenta na samostalne aktivnosti i usvajanje veština rešavanja problema. Proces promene je edukativan, tako da omogućava klijentu da pomaže sam sebi čak i kada se terapija formalno završi. Seanse se organizuju jednom nedeljno, u trajanju od sat vremena. Napredak je vidljiv već nakon nekoliko seansi. Tokom celokupnog rada vrši se kontinuirana procena napretka i postignutih efekata. Završetak terapije treba da usledi kada se ispune ciljevi s početka terapije. Završetak nije nagao, niti po samostalnoj proceni treapeuta, već se planira u dogovoru sa klijentom. Susreti se proređuju na dve do tri nedelje ili mesec dana, sa ciljem da se klijent što bolje osamostali i podstiče svoj osećaj samoefikasnosti u rešavanju problema. Korisno je dogovoriti kontrolne seanse nakon šest meseci ili godinu dana, zavisno od problema, s ciljem praćenja postignutih efekata.